Rinoplasti (Burun Estetiği)

Burnun dışında estetik iyileştirme ve burnun fonksiyonel olarak iyileştirmesiyle ilgili tüm ameliyatlara rinoplasti denilmektedir. Burun kişide karakteristik özellikler taşır. Estetik görünümde etkinliği yüksek olan burun, küçük değişikliklerde bile, yüz görünümünü ciddi şekilde değiştirebilir.

 İyi bir rinoplasti ameliyatında istenen sonuç sadece hastanın estetik beklentisini karşılamak değildir, yüzün geneline uygun olacak şekilde doğal bir sonuç elde etmektir. Estetiğin doğallığı önemlidir. Ameliyat öncesinde hastanın önemsediği noktalar belirlenir, hastanın deformiteleri ve yüzünün genel durumu dikkate alınarak hastayla görüşme sağlanır.

Burun estetiği ameliyatlarında estetik görünüm haricinde, önemli olan bir konu ihtiyaç varsa fonksiyonel açıdan burnun iyi duruma gelmesini de sağlamak, burun tıkanıklığı yapabilecek sorunların düzeltilerek hastanın daha iyi nefes almasını sağlamaktır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Öncesi Süreç

Ameliyat öncesinde hekiminize danışarak özellikle kan sulandırıcı ilaçları ve diğer ilaçları nasıl alacağınızı belirlemelisiniz.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı

Ameliyat genel anestezi altında 2-4 saatlik bir süreçte gerçekleştirilir.

 Operasyonda mikro törpüler, mikrotur uçları ve ultrasonografik yöntem olan piezo cihazı kullanılır. Doktor, burnun durumuna göre açık veya kapalı rinoplasti teknikleri ile preservation rinoplasti denilen koruyucu rinoplasti tekniği uygular. Ameliyatta septum deviasyonu düzeltildikten sonra tüm deformiteler, burun sırtındaki hump (kemer), burun kemik yan duvarları, burun ucundaki kıkırdaklar düzeltilir. Daha önce ameliyat geçirdiyse ve/veya burun içindeki kıkırdak yeterli değilse, kulaktan alınan kıkırdak kullanılır. Burna emilebilir dikişler atılır. Silikon tampon yerleştirilip, burun sırtı flasterlenip, estetik alçı konulur.

İlk günlerde göz çevresi ve burun çevresinde hafif oranda morluk şişlikler olabilir. İlk hafta sonunda büyük oranda geçer.

Burun Estetiği Operasyonu Sonrası

1 hafta sonra alçı alınır.

15 gün buruna su teması yapılmamalıdır.

2 ay boyunca gözlük takılması gerekmekte.

İlk haftalarda 30 derece açıyla yatmak gerekir.

Burun 6 ay – 1 yıl içinde tam olarak istenilen durum gelir.