FUE Saç Ekimi

Erkek ve kadınlarda saç kayıplarını önleyici uygulamalar olsa da vitamin eksiklikleri, hormonal sebepler, çeşitli hastalıklar ve özellikle erkeklerde genetik sebepler sonrasında oluşan açıklıkların ve seyrekliklerin doğal saçlarla tedavisini sağlayan tek kalıcı estetik operasyon saç ekimidir.

Saç ekiminde, donör bölge olarak adlandırılan ense bölgesinden alınan genetik olarak dökülmeyecek, sağlıklı saç kökleri (greft) ekilecek bölgeye transfer edilerek ekilir, saç ekimi bu sebeple saç nakli olarak da adlandırılır.

FUE Saç Ekimi yöntemi, saç ekiminde ilk uygulanan yöntemlerden olan FUT Saç Ekimi yöntemine göre; uygulaması, hastanın konforu, dikiş gerektirmemesi, donör bölgede doğallığın kaybedilmemesi, iyileşme süresindeki avantajlarıyla tüm dünyada standart uygulama haline gelmiştir.

Saç Ekimi Yapılacak Yerin Seçimi:

Saç ekimi yapılacak sağlık merkezinin mutlaka saç ekimi ruhsatı olan hastane, tıp merkezi ya da poliklinik olması gerekir. Bu seçim yapılırken hastane olsa dahi tüm sağlık kuruluşlarında bu işlemin yapılamayacağının bilinmesi gerekir. Ayrıca yapılacak sağlık kuruluşunda mutlaka yetkili doktorun olması ve nadirde olsa gelişmesi muhtemel problemlere müdahale edebilecek acil servis biriminin olması oldukça önemli bir konudur.

Kimlere Saç Ekimi Yapılabilir?

Saç ekimi 18 yaşından büyük kadın ve erkeklere yapılabilir. Ancak kişinin genel sağlığının özellikle saç derisinin buna müsait olması gerekir.  Saç ekimi için yaş sınırı 18 olsa da genel olarak 27-28 yaşına gelmiş ve saç dökülmesinin tamamlanmış olması beklenir.

Saç Ekimi Süreçleri:

Saç ekimi operasyonu öncesinde

– 1 hafta öncesinden hekime danışılarak kan sulandırıcı ilaçları bırakmak ya da ayarlamak gerekir

– Kahve, çay tüketimi azaltılmalı, yeşil çay ve kan sulandırıcı bitki çayları, bitki ekstraktları ve vitaminler içilmemelidir.

– 1 hafta süreyle sigara kullanılmamalı ve alkol tüketilmemelidir.

– 1 ay süreyle saç derisine uygulanan krem, losyon ve ilaçlar alınmamalıdır.

Saç Ekimi Operasyon Aşamaları:

Kan tahlillerinden sonra uygunluk durumunda operasyona karar verilir. Tüm süreç 7-8 saat sürmektedir.

Anestezi:
Lokal anestezi ya da sedasyon altında (uykuda saç ekimi adıyla anılan yöntem) saç ekimi uygulamak mümkündür.

Saç kökü toplanması:
Donör bölgeden tek tek toplanan kökler uygun solüsyonlarda bekletilir. Saç ekimi uzmanları köklerdeki saç kılı adetlerine göre bunları ayıklayabilir.

Kanal açılması:
Saç ekim çizgisine uyarak, bölgeye uygun açıyla ve derinin yapısına göre uygun derinlikte kanallar açmak ekimin başarılı ve doğal görünümlü olmasında önemli etkenlerdir.

Köklerin ekilmesi:
Ekim yapılırken bölgeye uygun saç kılı adetlerine göre kökler tek tek  yerleştirilir.

DHI Direct Hair Implant Saç Ekimi Nedir?

DHI saç ekimi Choi Pen denilen bir kalem aracılığıyla saç köklerinin ekilmesi işlemidir. Bu işlem de kökler toplandıktan bekletilmez, direkt ekim alanına bu kalem yardımıyla ekilirr. Bu yüzden direkt saç implantı anlamına gelen direct hair implant (DHI) ismi verilmiştir.

Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılır Neler Yapılmaz?

Saç ekimi sonrasında 2. gün hastanede yıkama işlemi yapılır, sonrası için gerekli talimatlar hastaya öğretilir.

Safir FUE Saç Ekimi sonrası süreç normal FUE ekimle aynıdır ancak yara iyileşme süreleri daha kısa sürer:

Kan sulandırıcı ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzun talimatına uyulmalıdır.

1 hafta sigara ve alkol kullanmamalıdır.

1 ay süreyle havuza girmemek ve ağır sporlardan kaçınmak gerekir.

Özellikle ilk 15 gün güneşten kaçınmalı ve 3 ay süreyle güneşe kısa zamanlı ve korunarak maruz kalmalıdır.

FUE Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Kadar Sürede Çıkar?

Ekilen saçlar birkaç hafta içinde uzadığı fark edilecek duruma gelir. Var olan ve ekilen saçların uzaması aynı boyutta olmayacağı için 6 ay sonrasında makasla düzenleme yapılabilir. Saç ekiminden bir ay kadar sonra ilk saçılan saçlar dökülmeye başlar, bu süreç birkaç ay sürebilir, sonrasında 5. ve  9. Aylarda hızlıca çıkan saçlar 1 yılın sonunda çok büyük oranda tamamlanmış olur.