Dahiliye (İç Hastalıkları)

Dahiliye (İç Hastalıkları)

Halk arasında iç hastalıkları olarak da isimlendirilen “Dahiliye” branşı, geniş kapsamlı bir bilim dalı olması nedeniyle sağlık sorunu yaşayanlar için bir kılavuz görevi üstlenmektedir. Tetkikler çoğunlukla bu klinik tarafından başlatılarak teşhis konulur, hastalığın durumuna bağlı olarak yine ya bu birim tarafından tedavi edilir ya da hasta yan branşa sevk edilir.

Dahiliyenin yan dal branşları:
Nefroloji
Gastroenteroloji
Ramotoloji
Endokrinoloji
Hematoloji
Onkoloji

İç hastalıkları doktorlarının görevleri başlıca şu şekildedir: Hastaların şikayetlerini dinledikten sonra hastaların fiziksel muayenelerini yapmak, şüphelenilen hastalıklara uygun tetkiklerinin yapılmasını sağlamak, tahlil sonuçlarına bağlı olarak hastaya en uygun tedavi seçeneğine karar vermek gibi görevi olan Dahiliye hekimleri gerekli görmesi halinde hastasının hastalığına uygun olan farklı bir bölüme sevkini gerçekleştirirler.

Hastalığın ilgili branş doktorları ile işbirliği kurmak, risk grubunda bulunan hastalıklara ve hastalara karşı koruyucu tedavileri uygulamak, hastayı yapılan ve yapılacak her türlü işlem için bilgilendirmek, tedavi sürecindeki ve yatan hastaların takibini aksatmadan, düzenli bir şekilde yapmak ve gereken durumlarda hasta ve ailesini bilgilendirmek de İç Hastalıkları uzmanlarının görevleri arasındadır.

Ayrıca yoğun bakımda yatan hastaların yakından takip etme ve tedavilerini sürdürmek, cerrahi operasyona girecek hastaların operasyondan önce kontrollerini yapmak, hastalıklar hakkında hasta veya yakınlarına bilgi vermek ve hastanın dikkat etmesi gerektiği konuları hastaya anlatmaktır.

Dahiliye doktorlarının uzmanlık alanına giren ya da bu bölümün baktığı hastalıklar kısaca şunlardır; Üst ve alt solunum yolu hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, tiroid hastalıkları, kolesterol ve trigliserid gibi kan yağlarında yükselme, karaciğer, mide ve safra kesesi gibi sindirim sistemi hastalıkları, akciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kansızlık ve diğer kan hastalıkları, romatizmal hastalıklar ve kas ve iskelet sistemi hastalıklarıdır. 

 

Doktorlarımız

Dr. Abidin Özçelik

Genel Koordinatör

Dahiliye (İç Hastalıkları)

Hemen Randevu Al

Uzm. Dr. Mustafa N. Vursavaş

Dahiliye (İç Hastalıkları)

Hemen Randevu Al

Uzm. Dr. Khayyam Hatamlı

Dahiliye (İç Hastalıkları)

Hemen Randevu Al

Çalışma Saatleri