Check Up

Check Up

CHECK-UP ERKEN TANI

Check- up erken tanı ünitesinin kısa tanımı; bireylerin belirli aralıklar ile birlikte yüksek riskli sağlık problemlerine karşı erkenden önlem alabilmek için kurulan tanı üniteleridir. Bireyin söz konusu bu testleri yaptırması, ileride oluşabilecek yüksek riskli hastalıkların önüne geçmesini sağlayabilir. Buna bağlı olarak da birey söz konusu hastalıklara karşı erken tanı koyularak önlem alabilmektedir.

CHECK-UP NEDİR?

Check-up; bir başka deyimle “Genel Sağlık Kontrolü” hiçbir şikayeti olmasa dahi düzenli aralıklarla yapılması halinde kişide mevcut hastalıkların veya gelecekte hastalığa yol açabilecek bazı risklerin önceden öngörülebilmesini sağlayan bir sağlık tarama yöntemidir. O yüzden “En Son Ne Zaman Check-up” olduğunuzu bir düşünün. 1 yıldan önce ise yaptırmanın zamanı gelmiş demektir. Ne zaman yapıldığınızı hatırlayamıyorsanız hemen vakit geçirmeden bir merkeze başvurmalısınız!

Günümüzde özellikle kanser hastalığının erken teşhis edilmesi düzenli olarak check- up testleri yapıldığı takdirde sağlanabilecektir. Buna göre bakıldığında tedavisi zor ve oldukça ölümcül olan sağlık problemlerinin teşhis edilmesi check- up testleri ile mümkün olmaktadır.

Bu nedenle bireylerin söz konusu ölümcül hastalıklardan erken haberdar olmak ve buna göre önlem alabilmek için mutlaka yılda en az bir kere check- up testleri yaptırması önerilmektedir.

NEDEN CHECK-UP YAPTIRMALIYIZ?

Hastalıkların çoğu yıllar önce başlamış olsa dahi uyarıcı ilk belirtiler olmadığından uzun süre fark edilmemiş olabilir. Hastalık belirtileri görüldükten sonra da hastalık ilerlemiş bir döneme girmiş olabilir. Bazen durum öylesine ciddi olabilir ki tedavi olanağı artık kalmamıştır. Birçok kanser türünde ilk belirtiler kolayca atlandığı için sanki hastalığın aniden ortaya çıktığı sanılır. Yüksek kan yağlarıyla yıllar boyunca hastalık belirtisi olmaksızın yaşarken ani kalp krizi veya bir inme (felç) meydana gelebilir. Hepatit enfeksiyonları zamanla karaciğer sirozuna neden olabilir.
Şeker hastalarında görülen körlük, böbrek yetmezliği veya sinir dokusu tahribatı öyle birden bire ortaya çıkmaz. Kontrolsüz bırakılmış hastalarda yıllardan beri süregelen hafif belirtilerin gözden kaçırılması olağan bir durumdur. Örnekler bitmez. Pek çok hastalığın dokularımıza hasar verme sürecinin daha başında erken teşhis edilmesi, ancak düzenli aralıklarla yapılan kontrollerle mümkün olur.

Modern tıpta amaç,  daha hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı bir ömür sürmesini sağlamaktır. Kalp-damar, karaciğer, böbrek, mide-barsak, akciğer, meme, tiroid, hipertansiyon, prostat, kemik erimesi hatta kanser gibi pek çok hastalıkta erken tanı konulduğunda vücut dokularına kalıcı zarar vermeden tedavinin daha kolay ve etkili bir şekilde yapıldığı bilinmelidir.

Yoğun çalışma temposu, günümüzün zorlaşmış hayat şartları, iş ve özel yaşantımızdaki stresten kaynaklandığını sandığımız kronik yorgunluk, sık idrara gitme, baş ağrısı,  uykusuzluk, hazımsızlık, çarpıntı, aşırı terleme,  kilo kaybı gibi şikayetler hafife alınmakta ve genellikle göz ardı edilmektedir. İşimiz çok, vaktimiz yok diyerek doktora başvurma gerekliliği devamlı olarak ertelenmektedir. Daha sonra yaptığımız bu yanlışların bedelini ödemek istemiyorsak Düzenli CHECK-UP yaptırmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

CHECK- UP ERKEN TANI NEDEN YAPILMAKTADIR?

Söz konusu check- up erken tanı testlerinin yapılması için bireyin illa da hasta olması gerekmemektedir. Kişi güncel sağlık durumunu öğrenmek için de söz konusu bu testleri daha hastalık belirtileri göstermeden de yaptırabilir. Bazı bireylerin sahip olduğu kötü alışkanlıklar zaman zaman ölümcül hastalıklara sebebiyet verebilir. Fakat bu hastalıkları fark etmek birçok durumda maalesef geç olmaktadır.

Bu nedenle bireylerin yılda en az bir kere de olsa check- up erken tanı testlerini yaptırması önerilmektedir. Söz konusu testler ile birlikte içerisinde bulunduğu risk durumu değerlendirilmekte ve buna bağlı olarak da çeşitli hastalıklara karşı önlemler alınabilmektedir.

CHECK- UP NASIL YAPILMAKTADIR?

Aslında bakıldığında check- up erken tanı testleri nasıl yapılır sorusuna bakıldığında, söz konusu testlerin bireyin vücudunun her alanda muayene edilmesi şeklinde olduğu karşımıza çıkmaktadır. Buna göre bakıldığında birey kardiyoloji, kadın doğum ya da üroloji, göğüs hastalıkları, kulak burun boğaz, fizik tedavi ve rehabilitasyon, genel cerrahi ve diş hastalıkları gibi sağlık bölümlerinde genel bir muayene olmalıdır. Gerekli testler verildikten ve görüntüleme yöntemleri tamamlandıktan sonra çıkan sonuçlara göre bireyin sağlık durumu değerlendirilir. Bunlar bir dosya haline getirilir. Bir sene sonra yapılan testler sırasında sonuçlar karşılaştırılır.

CHECK-UP’A GELECEK KİŞİLER NE YAPMALI?

Daha önce yapılmış test sonuçlarınızı kullandığınız ilaçları beraberinizde mutlaka getirin.
Varsa en ufak şikayetlerinizi dahi bir yere not alın. Geçmiş hastalıklarınızı doktor randevusunda unutmanız doğaldır. Bu nedenle hem akıl hem de not defterinize daha önceden doktora söyleyeceğiniz şeyleri kayıt edin!

Randevunuza tam saatinde ve mutlaka aç olarak geliniz. En az 8 saat aç olmanız gerekmektedir. Sadece su içebilirsiniz. Son 24 saat içinde alkol ve diğer zararlı maddelerden almamanız gerekmektedir. Hamileyseniz ya da böyle bir şüpheniz varsa hekiminize mutlaka haber vermelisiniz. Ultrasonografi yaptıracak olanlar mümkünse sabah idrara sıkışık olarak gelmeleri gerekir.

Çalışma Saatleri