Anestezi ve Reanimasyon

Anestezi ve Reanimasyon

bu sağlık bölümü, ameliyata girecek olan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası durumlarında tüm vital değerlerine bakmakta ve ameliyata girmelerine mani olabilecek her durumun gözden geçirilmesinden sorumludur. Tansiyon ölçümü, nabız değerleri ve solunum sistemi değerlendirmelerine ek olarak, herhangi bir alerjik sorunun olup olmadığı ve kullandığı ilaçları gereksiz bir etkileşim olmaması nedeniyle denetlenmesi bu bölümün sorumluluğundadır.

ANESTEZİ
Sağlık sorunlarının tedavisinde cerrahi operasyonlar esnasında ağrı, sızı hissedilmemesi için ameliyattan önce uyuşturma uygulanır. Anestezi, bütün uyuşturma çeşitlerinin genel adıdır ve kelime anlamı hissizliktir. Anestezi ve reanimasyon uzmanı hekimler tarafından, ameliyat esnasında hastanın acı hissetmemesi için uygulanan bir tıbbi uygulamadır.

REANİMASYON
Kısaltılmış olarak anestezi olarak bilinen anestezi ile birlikte kullanılan reanimasyon kelimesinin anlamı, hasta bireyin tekrardan yaşama döndürülmesi şeklinde açıklanabilir. Sağlık kuruluşları içerisinde görev yapan anestezi ve reanimasyon uzmanları, ameliyata girecek hastaya yardım etmek ve yoğun bakımlarda yatan hastalarını yeniden hayata geri getirilmesini sağlarlar.

 

  • Ameliyat gerçekleşmeden önce hastanın ve yakınlarının anestezi işlemi hakkında bilgilendirilmesi ve hazırlanması sağlayan uzman, ameliyathanede hastaya uygun anestezi yöntemiyle uygun dozda ilaçlarla anestezi uygulamakta hastanın ameliyat sırasındaki ağrı ve acıyı en az seviyede hissetmesini sağlamakta. Bu esnada anestezi uzmanının belirlediği dozajda ilaçlar kullanılmaktadır.

    Ameliyatta hastanın damar ve hava yolunun açık olmasını sağlamak, ameliyat sırasında hastanın nabız, tansiyon gibi hayati fonksiyonlarını kontrol etmek, hastanın kan ve sıvı kaybını da engellemek de anestezi biriminin görevidir. Reanimasyon yeni uyandırma sırasında hastanın hayati faaliyetlerini ve solunumunu da kontrol eder. 
  • Durumu kritik olan hastaların yoğun bakım ünitesinde takip edilmesi ve tedavisi hususunda anestezi ve reanimasyon birimi önemli rol oynar.

  • Ameliyatlar Anestezi ve Reanimasyon birimi onayı olmadan yapılamaz bu aşamada doktor gerek gördüğü zaman kardiyolog gibi diğer uzmanların da onayını ve daha detaylı muayenesini isteyebilir.   

Doktorlarımız

Çalışma Saatleri