Sağlıklı bilgiler

Uykusuzluk Probleminiz Mi Var?

Uyku sağlıklı bir vücut için son derece önemlidir. Bir günün üçte birini kapsayan bu dönemin hem zihinsel hem de fiziksel açıdan büyük etkileri bulunmaktadır.

Uyku sağlığına göre bu etkiler olumlu ya da olumsuz olarak değişebilmektedir. Günümüzde yaklaşık olarak 80’den fazla uyku bozukluğu türü bulunmaktadır. Uykusuzluk herhangi bir rahatsızlığın nedeni olabildiği gibi belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle son derece geniş bir çerçevede ele alınmaktadır.

Günümüzde yaklaşık olarak her üç kişiden birisinde uykusuzluk ya da uykuya dalmada güçlük gözlemlenmektedir. Yapılan araştırmalara göre kadınlar erkeklerden daha fazla uykusuzluk problemi yaşamaktadır ve yaş ilerledikçe uykusuzluk problemi yaşama ihtimali daha da artmaktadır.

Uykusuzluğun Yol Açtığı Sorunlar

Uykusuzluk vücutta birçok metabolik ve ruhsal bozukluklara neden olabilmektedir. Zihinsel olarak sersemlik, konsantrasyon bozukluğu, daha düşük tolerans ve umursamazlık gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Dikkat dağınıklığı nedeniyle iş ve trafik kazaları kaçınılmaz olmaktadır. Çocuklarda uykusuzluk meydana geldiğinde ise okuldaki başarısında gözle görülür bir şekilde düşüş yaşanmaktadır.

Tek başına uykusuzluğun fizyolojik olarak da büyük etkileri bulunmaktadır. Uyku sırasında vücut büyüme hormonu salgılamaktadır. Aynı şekilde iştahı baskılayan hormonlar da yine uyku sırasında vücuda yayılmaktadır.

Bu nedenle uykusuzluk yaşayan kişilerde ilk ortaya çıkan şeylerden bir tanesi de aşırı kilo almadır. Böyle durumlar genellikle kronik uykusuzlukla beraber baş göstermeye başlamaktadır.

Horlama Sorunu

’Horlama, üst hava yollarında tıkanıklık ve daralmalara bağlı oluşan sestir. Burun eğriliği, burun tıkanıklığı, sinüzit, saman nezlesi (alerjik rinit) geniz eti, bademcik, küçük dil,  normalden büyük dil, alt çenenin küçük olması ve yumuşak damak sarkıklığı gibi sorunlar horlamaya neden olur. Ayrıca fazla kilo yani obezite de horlama nedenlerinden biridir. Horlayan kişinin nefesini 10 saniye boyunca tutabildiği için ‘tıkayıcı uyku apnesi’ riski altındadır.

Horlama sebebinin doğru olarak ortaya konduktan sonra tedavisinin mümkündür. Üst solunum yolu tıkanıklığı, ilaçla ya da gerekirse cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Müdahaledeki hedef, hastanın hava yollarını genişletmek ve uyku esnasında daralan havayolu bölgelerini rahatlatmaktır. Küçük dil ameliyatı, bademcik ameliyatı ve yumuşak damak radyofrekansı en sık başvurulan cerrahi yöntemlerdendir.

Uykusuzluğun Tedavisi

Uykusuzluğun tedavisi uykusuzluğun nedenine göre çok değişiklik göstermektedir. Herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklanan uykusuzluk probleminde bu rahatsızlığın tedavi edilmesi ile beraber uykusuzluk problemi de ortadan kalkmaktadır.

Stres gibi psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkan uykusuzlukta hastanın psikolojik yardım alması gerekmektedir. Fizyolojik nedenlerde olduğu gibi psikolojik nedenlerde de uykusuzluğa neden olan rahatsızlık ortadan kaldırıldığında uykusuzluk problemi de bir süre sonra kendiliğinden kaybolmaktadır.

Uykusuzluğun altında yatan nedeni anlamak için hastaların profesyonel yardım almaları gerekmektedir. Hastanelerin uyku takip bölümleri uykusuzluğa neden olan durumun teşhis edilmesinde ve tedavi edilmesinde yardımcı olmaktadır.

Hastalar duruma göre bir kaç geceyi uyku bozukluğu merkezinde geçirerek uyku takibine alınmaktadır. Bütün gece uyku takibi gerçekleştirilerek rahatsızlığın altında neden teşhis edilebilmektedir.

 

Paylaş