Sağlıklı bilgiler

Taşikardi (Kalp Çarpıntısı) Nedir?

Ortalama bir insan kalbi dakikada 50 ile 100 atım gerçekleştirmektedir. Bu değer 50’nin altında olduğu durumlara bradikardi, 100’ün üzerinde olduğu durumlara ise taşikardi adı verilmektedir.

Kalpteki anormallik olarak kabul edilen taşikardiye kalbin hızını arttıran elektrik sinyali neden olmaktadır. Sigara, aşırı kafein tüketimi, alkol ve stres gibi durumlar taşikardiye neden olabilmektedir. Kalbin alt ve üst bölmelerinin normalden çok daha hızlı şekilde çarpmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Taşikardi genel olarak geçicidir ancak bazı durumlarda kalıcı olduğu da görülmektedir. Taşikardinin altında yatan nedenlere ve meydana geldiği bölgeye göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Taşikardinin ani ölüm, ani kalp durması ve inme gibi ciddi sonuçları görülebilmektedir.

Taşikardi Çeşitleri Nelerdir?

Taşikardinin kendi içerisinde farklı türleri bulunmaktadır. Kalbin üst odacıklarında bulunan kalp kulakçığında meydana gelen duruma atriyal fibrilasyon, benzer bir şekilde daha hızlı ama daha düzenli atımların olduğu durumlara atriyal çarpıntı, ventrikülerin üst kısmında meydana gelen anormal hızlı kalp atışına supraventriküler taşikardi, kalbin alt kısımdaki odacıklarında meydana gelen çarpıntıya ventriküler taşikardi, kalp krizi öncesi ya da sonrasında meydana gelen çarpıntıya ventriküler fibrilasyon ve son olarak kalp ritminin normalden çok daha yüksek olmasına sinüs taşikardisi adı verilmektedir.

Bunların en sık görüleni sinüs taşikardisidir. Aşırı kafein tüketimi, yüksek tempolu egzersiz gibi gündelik alışkınlıklar ortaya çıkabilen sinüs taşikardisi nefes darlığı, baş dönmesi, baş ve göğüs ağrısı gibi belirtilere neden olmaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Taşikardi tedavisi rahatsızlığın türüne ve ortaya çıkış sebebine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak egzersiz ve spor taşikardiden korunma yollarında oldukça etkilidir. Ancak bunun yanı sıra vagal manevralar da kalp ritminin normale dönmesine yardımcı olmaktadır.

Bu manevralar vagus sinirlerini etkileyerek kalp ritmini normale döndürmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra anti aritmik ilaçlar da taşikardi tedavisinde başvurulan yöntemlerden bir tanesidir.

Bu yöntemlerin etki etmediği durumlarda ise kardiyoversiyon, kardiyak ablasyon ve cerrahi müdahale tercih edilmektedir. Taşikardinin hayati tehlikeye neden olabileceği durumlarda ise cilt altına yerleştirilen implant kardiyoverter ya da kalp pili kalp ritminin normale dönmesini sağlamaktadır

Paylaş