Sağlıklı bilgiler

Sinyallere Kulak Verin, Bel Fıtığının Habercisi Olabilir!

Sinyallere Kulak Verin, Bel Fıtığının Habercisi Olabilir!

Bel sağlığı, günlük yaşamı sürdürebilmek için oldukça önemlidir. Belde meydana gelebilecek herhangi bir sorun tüm sinirleri etkilemektedir. Bununla birlikte yaşam kalitesini düşürmektedir.

Omurgadaki disklerin hasar görmesi, bel fıtığına yol açmaktadır. Şiddetli bel ağrıları ve bu ağrıların bacaklara doğru vurması şeklinde baş gösteren bel fıtığı genellikle 30-40 yaş grubu arasında görülmektedir. Ancak buna karşın genç yaşta da ortaya çıkabilir. Bel fıtığının görüldüğü yaş grubundan ziyade, bel fıtığına yol açan sebepleri bilmek önemlidir.

Bel Fıtığına Yol Açan Sebepler

Bel fıtığına yol açan ya da bel fıtığını  tetikleyen birçok sebep bulunmaktadır.

Obezite: Aşırı kilo, en sık görülen bel fıtığı nedenlerindendir. Vücut ağırlığını taşıyan omurların aşırı baskıya maruz kalması, deforme olmasına ve şeklinin bozulmasına yol açmaktadır. Omurgaya binen ek yük bel fıtığına davetiye çıkarabilir.

Hareketsizlik: Hareketsiz yaşam, düzenli egzersiz yapmama gibi durumlarda kasların gücünü yitirmesine, güçsüzleşen kasların taşıması gereken vücut ağırlığını omurganın üzerine bindirmesine neden olmaktadır. Bu yük, disklerin üzerine binerek fıtıklaşmalarına neden olmaktadır.

Sigara: Sigara kullanımı disk dejenerasyonlarını arttırmakta bununla birlikte iyileşmeyi yavaşlatmaktadır.

Meslek: Ağır fiziksel aktivite ve kaldırma gerektiren meslekler, sürekli öne eğilme, eğilerek dönme gerektiren meslekler, devamlı araba kullanımı, uzun süre ayakta durmak ve uzun süre oturma gerektiren meslekler, futbol, halter, kürek ve güreş gibi bazı sporlar bel ağrısı bel fıtığına karşı risk faktörleridir.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı çoğunlukla vücuda verdiği sinyallerle kendisini belli eder. Ancak bazen sinsice ilerleyebilir. Şiddetli ve uzun süren ağrılar, bel fıtığının en büyük habercisidir. Belden başlayarak bacaklara doğru uzanan ağrılar, öksürük, hapşırık gibi ani hareketlerle şiddetlenebilir ve tutulmalar meydana gelebilir.  Bu ağrılar bel, kalça, bacak, ayak ve en son parmaklara kadar hissedilebilir.

Uyuşukluk, yürümede zorluk ve hareketlerde zayıflama, bel fıtığı olan kişilerde sık görülen diğer belirtilerdir. İğnelenme, karıncalanma ve yanma hissi, tuvaletini tutamama gibi belirtiler bel fıtığının habercisi olabilir.

Bel Fıtığının Tedavisi

Bel fıtığının tedavisi hastalığın boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Başlangıç safhasındaki bel fıtığı tedavisinde, kas gevşetici ilaçlar, yatak istirahati ve beli zorlayacak hareketlerden kaçınması önerilmektedir. İleri evrelerde ise fizik tedavi uygulanmaktadır. Fizik tedavi ile geçmeyen ağrılara nükleoplasti uygulanabilir. Lazerle diskektomi de nükleoplastiye benzer bir metottur.

Tüm bu tedavi yöntemlerine rağmen şiddetli ağrılar halen geçmiyor ise cerrahi müdahale gereklidir.

Paylaş