SAĞLIK BİLGİLERİ

ZAYIFLAMAK ARTIK ÇOK KOLAY

ZAYIFLAMAK ARTIK ÇOK KOLAY

Kendinize yaptığınız haksızlıklara ve hatalara son verme zamanı geldi de geçiyor bile… Vücudunuzu kendinizle barıştırın!

 

Göreceksiniz ki size hemen cevap verecek. Ayaklarınız ve nefesiniz merdiven çıkarken sizi üzmeyecek, göbeğiniz ayakkabılarınızı bağlarken görmenizi engellemeyecek. Vücudunuz şekillenecek, sırtınız acı vermeyecek, beliniz incelecek, düğmeleriniz bile sizinle barışıp daha kolay iliklenecek. Beslenme uzmanımız denetiminde vereceğiniz kilolarınız, sağlıklı beslenme konusunda alacağınız eğitimler, sizi sağlıklı yaşam konusunda daha da bilinçlendirecek.

SAĞLIKLI BESLENME

Sağlıklı beslenme vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde almaktadır. Herhangi bir gıda vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu nedenle; diyetisyen denetiminde karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineraller ve suyu dengeli bir şekilde tüketmek büyük bir önem taşır. Sağlıklı beslenen kişiler kendilerini hastalıklara karşı koruduğu gibi kendisini daha zinde hisseder. Obeziteyi sınırlandırmak için Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği Beden Kitle İndeksi (BKI) kullanılmaktadır. Bu indeksi kilogram olarak ağırlığın metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir.

 

 

Ağırlık

 

 

 

 

Örneğin 1.70 boyunda 82 kilo iseniz;

 

 

 

Beden Kitle indeksine göre sınıflama:

Değer Aralığı

Sonuç

18,5 kg’nın altında olanlar

Zayıf

18,5 – 24,9 kg/m2 arasında olanlar

Normal Kilolu

25 – 29,9 kg/m2 arasında olanlar

Fazla kilolu

30 – 39,9 kg/m2 arasında olanlar

Obez (şişman)

40 kg/m2 üzerinde olanlar

İleri derecede obez

 

Hastanemize başvuran kilolu kişilerin öncelikle muayene ve tahlilleri yapılarak fazla kilolarının sebebi araştırılmaktadır. Daha sonra doktor, diyetisyen ve spor eğitmeni eşliğinde kişiye özel bir zayıflama programı hazırlanarak hastanın bu kilolardan kurtulması sağlanmaya çalışılmalıdır. Gerekli görülen hastalarda psikolog desteği, akupunktur hatta estetik cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. Verilen kiloların yeniden geri alınmaması için uygulanabilir özel koruma programları uygulamaktayız.

DİYETİSYEN

Her diyetisyen, bir ölçüde bireysel beslenme danışmanı olmalıdır. Bu anlayışla sadece kilo yönetimi değil, hem fizyolojik hem de hastalık durumlarında beslenme danışmanlığı yapar. Bu çerçevede hamilelik, emzirme ve yaşlılık dönemlerinde özel beslenme programları yapılmaktadır. Ayrıca;

 

  • Kalp ve sindirim sistemi hastalıkları,

  • Yeme bozuklukları,

  • Kanserde beslenme,

  • Diyabet ve metabolik sendromda,

  • Sporcu beslenmesi gibi alanlarda danışmanlık eğitimleri verilmektedir.

 

Kilo verme sürecinde amacımız hızlı bir şekilde ideal kiloya ulaşmaktan ziyade uzun vade de yavaş ve sağlıklı bir şekilde zayıflayarak mevcut kiloyu korumak olmalıdır. Bunun için yerleşmiş alışkanlıkları değiştirerek yeni bir yaşam tarzına uyum sağlaması gerekir.

Klinik bulgularınız gözden geçirildikten sonra, mevcut hastalıklar, kullanılan ilaçlar değerlendirilir. Daha sonra vücut analizi yapılarak kas, kemik, su ve yağ oranı ortaya konur. Beden Kitle İndeksiniz, bazal metabolizma hızınıza bakılarak olması gereken ideal değerler hesaplanır. Bütün bunların sonucunda sadece size özel beslenme programı hazırlanılır. Belli aralıklarda yapılacak görüşmelerde kilo verme ve almanız, mevcut hastalığınıza uygun beslenmeniz ve sonrasında da ideal kilonuzu korumanız sağlanır.

 

ZAYIFLAMA PROGRAMLARI

Zayıflama programları; kilo fazlalığına ve kişinin sağlık durumuna göre 1-3 ve 6 ay olarak belirlenmektedir. Bütün programlarda uzman doktor muayenesi, haftalık düzenli diyetisyen kontrolü yapılır. İsteyen hastalara kilo vermelerini kolaylaştırmak için egzersiz merkezimizde çalışma, akupunktur, çeşitli yerel tedaviler hatta psikolog desteği programa ilave edilebilir.

BESİN İNTOLERANS TESTİ

Besin intoleransı, vücudun belli besinlere karşı gösterdiği olağandışı bir reaksiyondur. Bu amaçla laboratuarlarımızda 200 adet gıda ve çevresel madde test edilerek gıda alerjileri ve intorelansı konusunda tespitler yapılmaktadır. Uzman diyetisyen ve doktorumuz çıkan bu raporunu inceleyerek sizlere ne yiyeceğiniz konusunda en uygun beslenme listelerini oluştururlar. Bunun sonucunda birçok hastalık başarılı bir şekilde kontrol altına girebilir.

AKUPUNKTUR

Akupunktur noktasına iğneyi batırdığımız zaman sinir ucu uyanır ve bu uyarı omurilik ve beyindeki merkezlere kadar ulaşır. Bunun sonucu olarak vücudumuzda çeşitli kimyasal maddeler salgılanır ve bu kimyasal maddeler hastalıklı olan bölgeye ulaşırlar. Merkezimizde zayıflama tedavisinde kulak akupunkturu uygulanmaktadır. Kişi istediği kiloya ulaştıktan sonra koruma programına katılır. Hasta kilo koruma döneminde sağlıklı, dengeli, yeterli beslenmeyi uygular. Akupunktur beyindeki iştah merkezini etkileyerek hastanın iştahını düzenler. Akupunktur mide asit salgısını azalttığı için diyet sırasında hastanın mide kazıntısı ve mide yanması, halsizlik ve bitkinlik gibi sorunları olmaz. Üstelik akupunktur hastaya enerji verir. Diyet sırasında hasta kendini daha dinç hisseder.

MEZOTERAPİ

Mezoterapi, cildin orta tabakasına yapılan bir tedavi metodudur. İlaç karışımı mikroenjeksiyonlar halinde çok düşük dozlarda verilmektedir. Mezoterapi çok ince ve kısa iğne uçları (4-6 mm’lik, 29-30 g iğneler) ile uygulanır ve uygulama sırasında ağrı fazla hissedilmez. Mezoterapi ile beraber hastanın diyet yapması şarttır. Diyeti desteklemek için akupunkturla beraber yapılması tavsiye edilir.

 

LİPOLİZ

Lipoliz ameliyat gerektirmeden yağlardan kurtulma olanağı sağlar. Bu tedavi yöntemi vücuttaki bölgesel yağ birikimlerini deride gevşemeye yol açmadan yok edebilmektedir. Lipoliz son derece ince uçlu iğne ile uygulanmaktadır. Uluslar arası platformda seçildiğinde liposactiona yakın sonuçlar alınmaktadır. Hastada ciddi damar yetersizliği varsa bu tedavi yöntemi uygulanmaz. Bu yönteme hastanın uygun olup olmadığı hekim tarafından belirlenmektedir.

Copyright © 2016. Bölge Hastanesi. Tüm hakları saklıdır.
“İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Sağlık turizminde Hastanem” projesi kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İstanbul Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup içerik ile ilgili tek sorumluluk GÖKSOY SAĞLIK TURİZM İNŞAAT VE TIBBİ YAYINCILIK TİCARET A.Ş.’ye aittir.