Çocukların Sihirli İksirle Diş Tedavileri

Bir gece ansızın "Anne dişim ağrıyor.” diye ağlayarak yanınıza gelir minik yavrunuz.
Aslında dişlerini  fırçalamamış olmasını şimdiye kadar çok da önemsememiştiniz... Nasıl olsa süt dişiydi;  düşer yerine yenisi gelir demiştiniz. Ama gece yarısı hiç hesapta olmayan bu ağrı da nereden çıktı?! Minik yavrunuzun yüzü de şişti. Peki şimdi ne olacak? Diş hekiminin yolunu tuttunuz .
Ancak minik hastayı dişçi koltuğuna oturtmak ne mümkün, bir türlü tedavi yaptırmıyor yavrucak.
Meğer çok önemliymiş süt dişleri: Alttan gelecek dişlere rehbermiş. Anne düşünceli... Keşke “Yaramazlık yapma yoksa  doktora götürürüm seni  iğne yaparlar” diye korkutmasaydım çocuğumu! diye pişmanlık duyuyor... Artık çok mu geç? Nihayetinden aile tam bu ruh haliyle birkaç dişhekimi gezdikten sonra gelir bize sedasyon muayenesine. Uzun uzun konusuruz önce minik arkadaşımızla, oyun oynar, onu tanımaya çalışırız. Diş hekimi kaygısının kaynağını belirlemeye çalışırız. Birlikte resimler yapar, arkadaş oluruz. Sonra kılıcını batıran mikroptan nasıl kurtulacagımızı planlarız süper kahraman hastamız ile. Beraber Bay Susamış'a su içiririz. Roketimizle Mars'a gider, Uzay ışığı ile uzaylı oluruz. Tüm bunlara rağmen mikroplarla savaşmak istemiyorsa küçük kahraman, o zaman sihirli iksir hazırlama zamanı gelmiştir. Ona sihirli iksirimizden bahsederiz. Sihirli iksiri içince çocuklar; bir uyuyup uyanmışlar ki bütün mikroplar gitmiş. Sihirli iksir içebilmek için gerekli kuralları da anne babaya anlatır bir dahaki görüşme için vedalaşırız. Minik kahramanımız buluşmaya aç ve susuz, herhangi bir hastalığı olmadan gelmelidir. (Grip, boğaz enfeksiyonu vb.) Sabah erken saatlerde kliniğimizde misafir ederiz kendisini.  Önce sihirli şurubumuzdan içer. Bu şurup ona cesaret  kazandırır ve sonrasını anestezi uzmanımıza bırakırız. Yarı uykulu, az hareketli şekilde  işlemlerimizi uygularız  yaklaşık bir saat içinde. Tüm tedavileri tamamladıktan sonra kahramanımızı iki - üç saat yatakta dinlendiririz.  Bu işlemlerden sonra kahramanımız sadece biz ne anlatırsak onu hatırlar.

Sizin de diş tedavilerini yaptırmakta zorlandığınız veya tedaviyi reddeden minik kahramanlarınız varsa sedasyonla diş tedavisi için iksirlerimiz hazır.  Bekleriz.

 

*Sihirli İksir: Bilinci tam kaybettirmeden hareketleri yavaşlatan anestezik ilaç.
 

 

Paylaş