Sağlıklı bilgiler

Prostat Nedir? İyi Huylu Prostat Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Prostat erkeklerde bulunan bir salgı bezidir. Yaklaşık olarak 18-20 gram ağırlığında olan bu salgı bezi yetişkin bir erkekte yaklaşık bir ceviz boyutlarına ulaşmaktadır.

Prostat salgısında meydana gelen problemler genellikle kısırlıkla ilişkili olmaktadır. Çünkü prostat hem meninin büyük bir çoğunluğunun salgısında hem de meni içerisinde yar alan spermlerin hareketli olmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Yaşın ilerlemesi ile beraber iyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri ve prostat iltihabı gibi çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Prostat rahatsızlıkları genellikle 50 yaşını geçmiş kişilerde görülmeye başlanmaktadır. Prostat büyümesi üroloji alanında en sık karşılaşılan rahatsızlıkların başında gelmektedir. 50 yaşını aşmış erkeklerin yaklaşık %25’inde iyi huylu prostat büyümesine rastlanmaktadır.

Rahatsızlığın Belirtileri

İyi huylu prostat büyümesinin belirtileri idrar depolama, tuvalet sırasında ve tuvaletten sonra olmak üzere üç başlık altında toplanmaktadır. Büyüme ile beraber ortaya çıkan daha sık idrar yapma ihtiyacı, aniden idrar yapma hissi, istemsiz idrar kaçırma ve idrar yapmak için gece uykusunun bölünmesi idrar depolamadaki belirtilerdir.

Tuvalet esnasında görünen belirtiler ise idrarın kesik kesik yapılması, çok uzun sürmesi, zayıf akımlı olması, çatallı olması ve idrarın ıkınarak yapılabilmesidir.

Mesanenin tam boşalmadığı hissi ve tuvalet sonrası istem dışı idrar kaçırma da tuvaletten sonra görülen iyi huylu prostat büyümesi belirtileri arasında yer almaktadır.

Prostat Büyümesi Tedavisi

Prostat büyümesi tedavisi genel olarak hastalığın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Belirtilerin hafif düzeyde meydana gelmesi ile beraber hasta yakın takibe alınmaktadır ve ilerlemesi için yaşam tarzında bazı değişikliklerin yapılması önerilmektedir.

Belirtilerin daha şiddetli olduğu durumlarda ise alfa bloke ya da alfa redüktaz ilaç tedavileri tercih edilmektedir. İlaç tedavisi aynı zamanda iyi huylu prostat büyümesinde en sık tercih edilen tedavi yöntemidir. İlaç tedavisi dışında ise iki çeşit cerrahi müdahale uygulanmaktadır.

Çok fazla şikayeti olmayan ya da genel sağlık durumu açısından ameliyata girmesi zor olan prostatik stentlerdir. Bu stentler idrar kanalını açık tutmaya yaramaktadır. Diğer yöntemlerin rahatsızlığa herhangi bir şekilde etkisi olmadığı durumlarda ise halk arasında kapalı prostat ameliyatı olarak da bilinen TUR-P ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Paylaş