Sağlıklı bilgiler

Prematüre Bebek Bakımı Konusunda Bilinmesi Gereken Noktalar

37. hafta ve öncesinde doğan bebekler prematüre bebek olarak kabul edilmektedir. Doğum haftalarına göre prematüre seviyesi farklılık göstermektedir. Özellikle 32. haftadan önce doğan bebekler prematüre olarak kabul edilir ve bu bebeklerin bakımına ekstra özen gösterilmektedir. Prematüre bebekler genel sağlıklarına kavuşuncaya kadar ana rahmine benzer bir ortam olarak kuvözlerde bakılmaktadır. Kuvöz kontrollü bir ortamdır ve burada bebekler tıpkı ana rahminde gibi çevresel etmenlerden izole bir şekilde kalırlar. Genel sağlıklarına kavuşan bebekler için ise taburcu edilme vakti gelmektedir. Anne ve babalar için asıl önemli süreç ise taburcu olduktan sonra başlayan süreçtir. Evde bakım prematüre bebeklerin sağlıkları için son derece önemlidir.

Vücut Isısı

Prematüre bebeklerin cilt altı yağ tabakaları olgunlaşmadığından dolayı vücut ısılarını koruması son derece zordur. Bu nedenle evde sabit sıcaklıkta bir odada kalmaları önemlidir. Oda’nın yaklaşık olarak 24-25 derece olması ve sıcaklık değişikliklerinin olmaması gerekmektedir.

Beslenme

Prematüre bebekler anne karnındaki gelişimlerini tam olarak tamamlayamadıkları için beslenme konusunda aşırı hassas olmak gerekmektedir. Büyüme için bebeğin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı doğru bir şekilde hesaplanmalı ve bu doğrultuda beslenmelidir.

Temizlik

Bebeğin eve geldikten sonra kalacağı odanın steril olması gerekmektedir. Ayrıca bebeğin kullandığı emzik ve biberon gibi eşyaların da sterilizasyonu önemlidir. Bebekle ilgilenen kişilerin el kremi kullanmaması, tırnaklarının her daim kısa olması, herhangi bir takı kullanmaması ve ellerini sıkça yıkaması temizliğin sağlanmasında yardımcı olmaktadır.

Uyku

Büyüme hormonu en çok uykudayken salgılanmaktadır. Bu nedenle erken dünyaya gelen bebeklerin diğer bebeklere göre daha çok uyumaya ihtiyacı bulunmaktadır. Gün içerisinde uyku düzenin son derece oturtulması ve bebeğin her gün aynı saatlerde uyuması, aynı saatte uyanması gerekmektedir. Ayrıca uyku ortamının çok renkli, ışıklı ve oyuncaklarla dolu olmaması loş ve sade olması bebeğin uykuya dalmasını daha da kolaylaştırmaktadır.

Becerileri

Bebeklerde öğrenme son derece hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Prematüre bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimi iki yaşına kadar düzeltilmiş yaş hesabına göre hesaplanmaktadır. Gülümseme ve uzun süre odaklanma erken gelişen becerilerin başında gelmektedir. Bu süreçte bebeğin kazandığı ve zamanı gelmesine rağmen henüz kazanamadığı gelişimleri takip etmek gerekmektedir.

Paylaş