Sağlıklı bilgiler

Önemsenmeyen Boyun Ağrıları Ciddi Problemlere Yol Açabilir!

Önemsenmeyen Boyun Ağrıları Ciddi Problemlere Yol Açabilir!

Boyun, hem yaşamsal merkezlerin bağlandığı geçiş bölgesi hem de omurganın uzantısı olan durağan görevler üstlenmektedir. Bu nedenle her türlü dış etkenlerden kolayca etkilenebilir.

Boyun ağrıları, boyun omurgasını oluşturan kemiklerin, eklemlerin, omurların arasında yer alan disklerin ve omurga etrafındaki kas ve bağların bozukluğu sonucu ortaya çıkar. Boyun ağrısı nedeniyle kola ve ele yayılan uyuşmalar, ellerde güçsüzlük hissi, baş dönmesi, sık dile getirilen yakınmalar görülebilir.  Boyun ağrıları, günlük yaşam kalitesini düşürür.

Boyun Ağrısının Nedenleri

Boyun ağrısına yol açan birçok sebep vardır. Bu sebepleri; omurgasal nedenli boyun ağrıları, omurga dışı boyun ağrıları ve boyuna doğru yansıyan ağrılar olmak üzere 3 başlık altında toplayabiliriz.

Omurga dışı boyun ağrıları; kot Servikal; boyun omurgası ile 1.kaburganın birleşmesi, skalenus antikus; adalesinin sıkışması sendromu ve pektoralis minör; adalesinin sıkışma sendromu

Omurgasal nedenli boyun ağrıları; travma, trafik kazaları, spor yaralanmaları, endüstriyel kazalar, yıpranmalar, fıtıklar ve mesleki nedenli boyun ağrıları olarak gruplandırılabilir.

Boyuna yansıyan ağrılar; stres, adale kaynaklı, yanlış duruş bozuklukları, göz hastalıkları, romatizmalar ve iş organlardan kaynaklı boyun ağrılarıdır.

Boyun Ağrılarında Tanı Yöntemi

Ağrılı bölgeye elle bastırılır ve boyun bölgesindeki eklemler teker teker kontrol edilir. Boyun hareketleri ölçülür, bu işlemler açı ölçer yardımıyla yapılır. Boyun fıtığı, adale sorunları gibi birçok neden boyun hareketlerinin ağrılı ve kısıtlı olmasına yol açtığı için bu ölçüm oldukça önemlidir. Nörolojik muayene, Laboratuvar ve Radyolojik Tetkikler ve elektrofizyolojik incelemeler sonucunda boyun ağrısına yol açan nedenler ortaya çıkarılabilir.

Boyun Ağrılarında Tedavi Yöntemleri

Boyun ağrılarında hastaların tanısına uygun tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Boyun ağrılarında ilk etapta istirahat ön plana çıkmaktadır. Boyun ağrıları için ağrı kesiciler verilebilir. İlaçların yeterli olmadığı durumlarda fizik tedavi önerilir. Fizik tedavide amaç ağrı gidermek, kasılmış adaleleri gevşetmek ve kısıtlanmış boyun hareketlerinin yeniden kazanılmasını sağlamaktır. Ağrıyan bölgeye çeşitli ısılar uygulanır. Bununla birlikte masaj, elektroterapi, korse kullanımı da ağrıyı dindirmek için uygulanan yöntemlerdir.

Tüm bu uygulamalara rağmen geçmeyen boyun ağrılarında cerrahi müdahaleler gerekebilir. Kuşkusuz operasyona erken gitmek ne kadar sakıncalı ise geç kalmak da bir o kadar sakıncalıdır. Refleks kayıpları hastayı ameliyata yaklaştırmaktadır. Özellikle kuvvet kaybı ve kas erimesi izlenmeli 3 hafta içerisinde ilerlemeyi sürdürürse ameliyat kararı alınmalıdır.

Paylaş