Sağlıklı bilgiler

Obezite Kader Değil! Obezite Ameliyatı ile Yeni Bir Başlangıç Mümkün

Dünyanın en büyük problemlerinden birisi olan obezite pek çok ülkede her yaştan insanı ciddi şekilde etkileyen sağlık problemlerinden birisi.

Her üç yetişkinden bir tanesinde ortaya çıkan obezite yanında getirdiği ciddi sağlık sorunları ile birlikte uzun vadede ölümcül olabilmektedir.

Şeker, kalp krizi ve karaciğer büyümesi gibi sorunlara yol açan obezite, önlem alınmadığı takdirde genç yaşta ölümlere bile sebebiyet verebilir.

Yaşam Şekli Etkiliyor

Son yıllarda obezitenin artmasındaki en büyük problemlerden birisi yaşam tarzındaki değişme olarak görülmektedir. Masa başı işlerin artması, insanların oturarak daha çok vakit geçirmesi, artan trafiğe bağlı olarak spor aktivitelerine zaman bulamamak, sağlıksız ve düzensiz beslenme obezitenin ortaya çıkma nedenlerinden bazıları.

Obezitede genetik faktörlerin ve hormonal bozuklukların etkili olduğu bilinse de yaşam kalitesinin de bu sorunda ciddi etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Obezite Ameliyatı ile Hayatınızı Yeniden Kazanın

Obezite kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, sosyal açıdan öz güvensiz ve mutsuz olmasına yol açan bir sorundur. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan ciddi götürüleri olan bu hastalık, günümüzde tedavi edilebilen ve kişinin hayatının kontrolünü yeniden eline almasının mümkün olduğu bir sağlık sorunu.

Aşırı kilolu olmayı, “su içsem yarıyor” gibi bahanelere sığınarak geçiştirmek sadece problemin daha da büyümesine neden olurken, bunun farkında olmak ve tedaviyi istemek çözüm için atılması gereken en önemli adımlardan birisidir.

Obezite ameliyatı planlamaya başlamadan önce kilo şikayeti olan her insanın ameliyat için uygun olmadığı bilinmelidir. Hem belirli bir vücut kitle indeksinin üzerinde olmak hem de diyet ve spor gibi yöntemlerle kilo vermeyi denemiş ancak sonuç alamamış olmak, obezite ameliyatı yaptırmak için bir adım atmanız adına önemli nedenler arasındadır.

Uzman bir doktor ile görüşmek, gerekli olan tetiklerin yapılması ve obezite ameliyatının planlanması kişinin sabırlı olması gereken bir süreçtir.

Bu süreçte beslenme alışkanlıkları yavaş yavaş değiştirilmeye başlanmalı, kişinin ameliyat sonrası sürece hazırlanması sağlanmalıdır. Obezite ameliyatı sonrasında bir süre katı gıda tüketimi mümkün olmaz.

Sonrasında yavaş yavaş katı gıdaya geçiş sağlanır. Ameliyattan sonra sadece operasyona güvenerek beslenme şeklini değiştirmemek kısa sürede verilen kiloların alınmasına neden olacağı için bu zaman diliminde mutlaka bir beslenme uzmanı ile çalışmak gerekir.

Paylaş