Sağlıklı bilgiler

Obezite Cerrahisi Nedir ve Kimler Uygun Adaylardır?

Günümüzün en büyük salgın hastalıklarından biri olarak kabul edilen obeziteye çözüm bulmak için birçok araştırma yapılmaktadır. Basitçe obezite, alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasından dolayı ortaya çıkan anormal yağ artışı anlamına gelmektedir. Sağlıklı bir erkekte vücut yağ oranı %25, kadında ise %30’un üzerine çıkması durumunda obez kabul edilmektedir. Obezite ortaya çıktığında diyet ve spor yapmak bazı durumlarda yeterli olmayabilmektedir. Bu durum çevresel, genetik ya da davranışsal olarak ortaya çıkmaktadır. Obezite ile beraber çeşitli kalp rahatsızlıklarının, diyabetin ve yüksek tansiyonun ortaya çıkması son derece mümkündür. Ayrıca yüksek kolesterol, inme ve bazı kanser türlerinin riski de obez hastalarda çok daha yüksektir.

Obezite Cerrahisinde Uygulanan Operasyonlar

Günümüzde obezite cerrahisinde kabul görmüş 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler kısıtlayıcı, besin emilimini bozucu, kısıtlayıcı ve besin emilimini bozucu ameliyatlardır. Bu ameliyatlar hastanın durumuna göre uygulanmaktadır. Ameliyatların birbirine göre önemli farklılıkları bulunmaktadır. Ancak günümüzde en çok tercih edilen yöntem halk arasında tüp mide olarak bilinen sleeve gastrektomi operasyonudur. Bu operasyonda hastanın midesinin yaklaşık %80’lik bir kısmı alınır. Tüp mide operasyonu başta gıda alımını kısıtlarken açlık, tokluk ve kan şekerinin kontrol altına almaya yarayan hormonlar üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Tüp mide ameliyatı kısıtlayıcı bir ameliyattır ve bu yöntemle fazla kiloların yaklaşık yarısı hızlı bir şekilde verilebilmektedir.

Operasyon Sonrası Hayat

Hastaların obezite cerrahisi operasyondan sonra tamamen yeni bir hayat yaşaması gerekmektedir. Bu operasyondan sonra diyetisyenler genel olarak düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli diyetler önermektedir. Hastaların bu diyet programını sıkı sıkıya uyması operasyonun başarısının daha da artmasını sağlamaktadır. Ayrıca hastaların düzenli olarak spor yapmaları ve yemek yerken iyi çiğneme alışkanlığı edinmeleri gerekmektedir. Hastalar operasyondan sonra küçük porsiyon ile sık sık yemek yiyerek hayatına devam etmektedirler. Bu nedenle aslında obezite cerrahisi bir ameliyat olsa bile devamında bir diyeti değil bir yaşam tarzını getirmektedir.  Düzenli beslenmeye dikkat eden kişiler bir daha obezite problemi yaşamamaktadır.

Paylaş