Sağlıklı bilgiler

Konuşurken ve Yutkunurken Tıkanmaya Dikkat!

Konuşurken ve Yutkunurken Tıkanmaya Dikkat!

Bademcik ve geniz eti olarak adlandırılan vücudun savunma sisteminin önemli öğeleridir ve bağışıklık sisteminde yardımcı organlardır. Bağışıklık sisteminin çalışması için gerekli salgıların ve hücrelerin yapımında rolleri vardır.

Geniz eti büyümesi genel olarak 3-12 yaş aralığında görülüp ergenlik sonrası kaybolmaktadır. Bademcikler ise doğumdan itibaren her yaşta iltihaplanabilir.

Geniz Eti Hastalığının Belirtileri

Burundan nefes almada güçlük çekme, sürekli ağızdan nefes alma, burun tıkalıymış gibi genizden konuşma, nefes alırken hırıltılı ses çıkarma, uyku sırasında horlama gibi belirtiler görülebilir. Bununla birlikte uykuda birkaç saniye süreyle nefesini tutabileceği (uyku apnesi) ve iştahsızlık ve gelişme geriliği de de geniz eti hastalığının habercisi olabilir.

Bademcik ve geniz eti büyümeleri üst solunum yolunu daraltacak boyuta ulaştığında horlama ve apne dediğimiz uykuda nefessiz kalma gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu durumda KBB uzmanına gitmekte fayda var. Bademcik iltihabı tükürük, burun ve boğaz sıvıları gibi vücut sıvılarıyla, yakın temasla, solunum yolundan hava yoluyla çıkan damlacıklar yoluyla insandan insana bulaşabilir.

Bademcik ve Geniz Eti Hangi Durumda Alınmalıdır?

İlaç tedavisinden fayda görülmediği durumlarda ameliyat gerekli olabilir.

Ameliyat gerektiren durumlar: Üst solunum yolunun bademcik ve geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak tıkanması, bademcik etrafında apse (Peritonsiller apse), kötü huylu tümör şüphesi, çene yapısını bozan geniz eti ve bademcik büyümeleri, göreceli kriterlerin en başında sık tekrar eden bademcik enfeksiyonları gelmektedir. Bademcik ameliyatlarının %40'ı bu sebeple yapılmaktadır.

 Son bir yılda 7 defa veya son iki yılda yıl başına 5’er defa veya son üç yılda yıl başına 3'er defa yada daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçirilmesi, difteri (Kuş palazı) mikrobu taşıyıcıları, kalp kapak bozukluğu olan kişiler, bademcik ve geniz eti iltihaplanmasına bağlı olarak sık orta kulak iltihabı gibi durumların tedavisinde cerrahiye başvurulur.

Tedavi Süreci

Bademcik iltihabı tedavisinde amaç enfeksiyonu yok etmek ve ortaya çıkabilecek komplikasyonların engellenmektir. Geniz eti ameliyatında amaç, iltihaplanmalar ve sık tekrarlayan sinüzit ve bronşite yol açan rezervuarı ortadan kaldırmak ve solunum problemlerini çözüme kavuşturmaktır.

Tedavi sürecinde yeterli sıvı alımı ve uygun ağız bakımı önemlidir. Antiseptik gargaralarla gargara yapmak ağız bakımı için yeterlidir. Bununla birlikte yatak istirahati, yeterli sıvı alımı, ağrı kesici, ateş düşürücü ve bakteriyel enfeksiyon düşünülenlerde antibiyotik kullanılabilir.

Paylaş