Sağlıklı bilgiler

Gülüş estetiği nedir?

Estetik gülüş kaygısı olan hemen her yaştaki kişilerin merak ettiği konulardan biri şüphesiz ki gülüş tasarımı. Son yıllarda estetik gülüş bu nedenle hayatımızda çok büyük rol alır hale gelmiştir.

Gülüş estetiğinde önemli faktörler nedir?

İyi tasarlanmış bir gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için, yüz hatlarının iç ve dış kenarları incelenmelidir. Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ile diş etleri estetik gülüş tasarımını belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenir. Gülüş tasarımıyla daha genç görünmek, senelerin dişler ve dudak çevresindeki izlerini silmek ve daha dinamik şekilde görünmek mümkündür.

Gülüş tasarımında amaç nedir?

Gülüş tasarımı ile amaç; sadece diş estetiğinin oluşturulması değil, aynı zamanda kişinin diş dokusu ve sağlığının da ideal seviyeye getirilmesidir. Kişiye özel planlanan gülüş estetiği uygulamalarında gülümsemeyi önleyen faktörler ortadan kaldırılarak dişlerde altın oran yakalanmaktadır

Gülüş tasarımında önemli olan konular nelerdir?

Gülüş tasarımında birçok önemli konu vardır. Bunlar; yüzün şekli, kişinin cinsiyeti, kişinin yaşı, kişinin sosyal konumu, saçlarının uzunluğu gibi bir çok karakteristik bir araya gelir ve bu karakteristik özellikleri bir araya getirip kişinin yüzüne uygun dişi bulmak tabii ki hekimin tecrübesi aynı zamanda kişinin isteğiyle de orantılıdır.

En sık uygulanan gülüş tasarımı çeşitleri hangileridir?

Çekici Estetik Gülüş Gülüş tasarımı yaptırmak isteyenlerin en çok tercih ettiği gülüş çeşitleri arasındaki sexy smile, ön dişlerin diğerlerine göre daha uzun tasarlanması ile oluşturulur. Entelektüel Gülüş Dikkati yüzün alt kısmına çeken gülüş tasarımında kişiye daha olgun, bilgili ve entelektüel görünüm kazandırılır. Sportif Gülümseme Gülüş estetiği çeşitleri içinde en çok tercih edilenlerden olan sportif gülümseme, orta kesici dişlerin yan kesici dişlerden uzun olmasıyla tasarlanır.

Gülüş tasarımı çeşitleri, kişinin talepleri göz önünde bulundurularak yüz yapısına en uygun şekilde oluşturulur. Gülüşün doğal olması en önemli kriterdir. Gülüş tasarımı süreçleri izlendiğinde kişiye özel tasarım yapılacaktır.

Gülüş tasarımı hangi tedavileri kapsar?

Gülüş tasarımı, diş beyazlatma, pembe estetik, zirkonyum ya da porselen kaplamalar, bonding, ortodontik tedaviler, lamina porselenler, dudak konturlarının şekillendirilmesi ve İmplant tedavilerini kapsamaktadır.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Özellikle son yıllarda artan estetik kaygıları nedeniyle ortodontistler kişiye özel tedavi yöntemlerine başvurur olmuştur. Özellikle sanatçılar, tiyatrocular, oyuncular, yöneticiler, konuşmacılar, öğretmenler, satış ve pazarlama uzmanları, halkla ilişkiler ve IK çalışanları gülüş tasarımı gibi estetik uygulamaları tercih etmeye başlamıştır. İlk intibayı etkili şekilde bırakmak,  doğal ve sağlıklı dişlere kavuşmak, özgüven kazanmak, diş bozukluklarından kurtulmak, diş eti hastalıklarından muzdarip olmamak, içinden geldiği gibi gülmek isteyen herkesin gülüş tasarımı yaptırması avantajlı olacaktır.

Gülüş tasarımın uygulama süresi ne kadardır?
Gülüş estetiği yapılabilmesi için öncelikle diş plaklarından arınmış, dolguları yenilenmiş, çapraşıklığı düzeltilmiş dişlere ihtiyaç vardır. Dolayısıyla hekimler ilk olarak olması gereken diş dizilimini ve ağız sağlığını oluştururlar. Ardından kişinin kendini ve görünümünü beğeneceği gülüş tasarımı uygulanır. Tedavi 1 seansta da tamamlanabilir, birkaç haftada da. Doktorun hastayla birlikte karar vereceği tedavi planı, gülüş tasarımı süresini belirleyecektir.

Gülüş tasarımının ardından hasta nasıl bir görünme sahip olacaktır?

Kişi estetik gülüşü ile daha canlı, sportif, çekici bir görüntüye sahip olabilir.

Gülüş tasarımının avantajları nelerdir?

Gülüş tasarımı avantajları, dilediğiniz gülüşe sahip olabilirsiniz. Daha rahat ve özgüvenli şekilde gülümseyebilirsiniz. Dişetleriniz normal görüntüsüne kavuşur. Dişlerinizin rengi dengelenir, çatlak ve kırıkları giderilir. Dişlerinizin kapanışı düzelir ve çene problemleriniz ortadan kalkar. Fiziksel görünümünüz iyileşir. Dişlerinizin kırılması ve çürümesi engellenir. Sağlıklı ağız hijyenine kavuşmuş olursunuz.

Paylaş