Cilt Uygulamaları

Sağlıklı, canlı, parlak, pürüzsüz ve güzel bir cilde sahip olmak her insanın arzusudur.
Böyle bir cilde sahip olmak düzenli cilt bakımı ve cilt uygulamaları ile mümkündür.

Cilt bakımı neden yapılmalı?

Normal sağlıklı bir cilt 28 günde bir hücrelerini yeniler. Bu süre aralığında yenilenen cilt yumuşak, parlak ve canlı görünür. Ancak günlük yaşamımızda; UV ışınları, makyaj malzemeleri, sigara dumanı, kirli hava, stres ve yanlış beslenme gibi etkiler cildimizde erken yaşta kırışıklık, deformasyon gibi problemlere neden olur. Sadece estetik açıdan değil sağlık açısından da cildin temiz ve bakımlı olması çok gereklidir.

Cilt bakımı nasıl yapılır?

- Cilt önce cilt tipine uygun temizleyicilerle temizlenir.
- Cildin ölü tabakası peelingle temizlendikten sonra 15-20 dk buhar ve ozon verilir.
- Siyah noktalar komedon sıkma ile temizlenir.
- High frekansla cilt sakinleştirilir.
- Cilde uygun maske sürülüp 15-20 dk bekletilir.
- Nemlendirici ve masaj işlemi ile cilt bakımınız bitirilir                                                        

Cilt bakımından sonra nelere dikkat edilmelidir?


Cilde el temasında bulunulmamalı ve 24 saat makyaj yapılmamalıdır.
Güneşe çıkılmamalı ya da mutlaka güneş koruyucusu kullanılmalıdır.

Düzenli Cilt Bakımının Yararları Nelerdir?

Düzenli cilt bakımı ile;
•    Cildin doğal su ve yağ dengesini korunur.
•    Ciltteki sivilce oluşumu engellenir.
•    Gözeneklerin tıkanmasının önüne geçilir.
•    Toksinlerin atılımı sağlanır.
•    Ciltteki ölü hücrelerin soyulmasıyla canlı ve taze cildin açığa çıkması sağlanır.
•    Kırışıklar azalır.
•    Yıpranmış olan cildin ihtiyaç duyduğu oksijen ve kolajen dışarıdan temin edilerek kan dolaşımı artırılır.
•    Cildin genç ve güzel görünümü kişinin kendisini daha iyi ve zinde hissetmesini sağlar.

DERMAROLLER NEDİR?

Dermaroller, cilde mikro kanallar açan, dönen bir silindir üzerinde bulunan minik iğneciklerden oluşan bir mekanizmadır. Cildi uyarmak için kullanılır. Açılan kanalcıklardan deri altına verilmek istenen etken maddelerin daha çok ulaşması sağlanır.
Yaşlanan, lekelenen, çatlayan, kırışan, fonksiyonları yavaşlamış deri üzerinde onu uyarmak ve kendi kendisini onarmasını tetiklemek için kullanılır.
Cildi uyardığı için ve ardından sürülen kozmetikleri serumları deri çok hızlı ve derine emdiğinden, kullanılan serumların etkisini ikiye katlayan bir sistem diyebiliriz. Sağlıklı hücreler, lif üretimi, Hyalüronik asit üretimi artıyor, cilt aydınlanıp, geriliyor.
Çukurların gitmesi için dermaroller uygulamasını seçtiyseniz şunu unutmayın ki “derin çalışılması” gerekir, uzman kişilerın uygulaması gerekır

Dermaroller (mezoroller, mikro iğneleme) nedir?

Silindir şeklinde bir cihazın üzerinde en az 200-500 adet çok ince iğne olan bir el cihazıdır. Mikro iğneler sıra halinde dizilmiştir. 0,5-2 mm. uzunlukta ve 0,1. mm çapındadır. Mikro iğneler paslanmaz özelliktedirler.

Dermaroller (mezoroller, mikro iğneleme) nerelerde kullanılır?

Küçük iğnelerle yapılan dermaroller tedavisi sarkma ve kırışıklık giderme, sivilce izleri, yara izi tedavisi, deri çatlaklarında kullanılan yeni bir yöntemdir.

Dermaroller (mezoroller, mikro iğneleme) nasıl etkili olur?

Tedavi sırasında, roller deride gezinirken iğneler üst deride yüzlerce minik kanallar açılır. Bir alanda 15 kez geçildiğinde, ortalama cm² ‘de 250-500 delik açılır. Mikro iğnelerin oluşturduğu mikro kanallar, cilt tarafından yara gibi algılanır. Cildin doğal yara iyileşme sürecinde ortaya çıkan büyüme faktörleri, kollajen, elastin ve hyaluronik asit yapımı tetiklenir. Bunun sonucu olarak o bölgede cilt yenilenmesi meydana gelir. Yenilenen deri nedeniyle, dermaroller yöntemi kırışıklık, sarkma, sivilce izleri, yara izleri ve çatlak gidermede etkili şekilde kullanılabilir.

Dermaroller (mezoroller, mikro iğneleme) nasıl uygulanır?

Cilt yenilemede dermarollerın ofis uygulamalarından önce anestezik etkili krem sürülebilir.Tedavi alanından yaklaşık 15-20 kez düz, dik ve oblik şekilde geçilir. Küçük noktavi kanamalar görülebilir. İşlem esnasında veya sonrasında cilt yenileyici losyon ve kremler sürülebilir. Mikro iğneler, cilde uygulanan krem, losyon, serum gibi ürünlerin derinin alt tabakalarına geçişini 200 kat arttırır. Büyüme faktörü, peptid, antioksidan ve vitaminler gibi cildin yenilenmesini uyaran ürünlerle kullanılarak, işlemin etkinliği arttırılabilir.

Dermaroller (mezoroller, mikro iğneleme) ne sıklıkta ve kaç seans uygulanmalıdır?

Dermaroller işlemi uygulama alanına göre ortalama 15-20 dakika sürer. 2-6 hafta aralıklarla uygulanabilen yöntemin sonuçlarının iyi olabilmesi için en az 4-6 seans yapılması gerekmektedir. Dermaroller sonuçlarını gözlemlemek için en az 3 ay beklenmelidir.

Dermaroller (mezoroller, mikro iğneleme) sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Dermaroller sonrası 2-3 gün sürebilen kızarıklık olabilir. İşlem sonrası birkaç gün cilt yenileyici krem kullanılabilir. Güneşten korunmalıdır. İşlemden sonra ertesi gün günlük yaşama dönülebilir.

Dermaroller (mezoroller, mikro iğneleme) diğer cilt yenileme yöntemleri ile bir arada kullanılabilir mi?

Dermaroller yöntemi diğer cilt yenileyici yöntemlerle kombine edilebilir. Kimyasal peeling, fraksiyonel lazerler, PRP ve mezolift ile birlikte tedavi etkinliği artırılabilir.


Evde kullanılan dermaroller‘ların özelliği nasıl olmalıdır?

Evde kullanılan dermaroller 0,25 mm. uzunluktaki cihazlardır. Haftada iki kez cilt yenileyici ürünlerle birlikte kullanılabilir. İşlem öncesi cihaz sıcak su ile temizlenilmelidir.